top of page

20 Nis Cmt

|

Online-20, 27, 28 Nisan 2024

Stata Uygulamalı Panel Zaman Serileri Analizi-Prof.Dr. Ferda Yerdelen Tatoğlu

EĞİTİMİN İÇERİĞİ I. ve II. Kuşak ve Yapısal Kırılmalı Panel Birim Kök Testleri I. ve II. Kuşak Panel Eşbütünleşme Testleri Uzun dönem katsayısının tahmini Panel Hata Düzeltme ve Panel ARDL Modelleri Panel VAR Analizi ve Nedensellik Testleri Heterojenlik ve Birimler Arası Korelasyon Testleri

Saat ve Yer

20 Nis 2024 09:00 – 28 Nis 2024 16:00

Online-20, 27, 28 Nisan 2024

Bu Etkinlik Hakkında

EĞİTİMİN  TANIMI 

Yapılacak olan eğitimin amacı, katılımcılara panel zaman serileri ile ilgili bilgiler vermektir. Bu eğitimin panel birim kök, eşbütünleşme, uzun ve kısa dönemli ilişkilerin tahmini ile VAR ve nedensellik analizi konularında etkin bir eğitim olması hedeflenmektedir. Eğitimin bitiminde katılımcılar, anlatılan konularda tüm kavramlara hakim, okuduğunu anlayabilecek ve makale yazabilecek düzeyde teorik ve uygulamalı donanıma sahip olacaktır.  

EĞİTİMİN İÇERİĞİ 

I. Kuşak Panel Birim Kök Testleri (Levin, Lin ve Chu, Harris ve Tzavalis, Breitung, Hadri, Im, Pesaran ve Shin, Fisher ADF ve Fisher PP), II. Kuşak Panel Birim Kök Testleri (Taylor ve Sarno MADF, Pesaran CIPS ve CADF, Bai ve Ng PANIC ve Reese ve Westerlund PANICCA), Heterojenlik ve Birimler Arası Korelasyon Testleri (Swamy S, Pesaran ve Yamagata Δ, Pesaran CD, Breusch Pagan LM, Pesaran, Ullah ve Yamagata NLM, Pesaran CDNT) I. ve II. Kuşak Panel Eşbütünleşme Testleri (Pedroni, Westerlund, Westerlund Boostsrap, Gengenbach, Urbain ve Westerlund) Uzun dönem katsayısının tahmini (Kao ve Chiang DOLS, Pesaran ve Smith MG) Panel Hata Düzeltme Modeli ve Panel ARDL Modelin Tahmini (DFE, Pesaran, Shin ve Smith PMG, Pesaran ve Smith MG, Westerlund MG, Pesaran CCE, Eberhardt ve Teal AMG, Chudik ve Pesaran DCCE) Panel VAR Analizi ve Nedensellik Testleri (Granger (1969), Dumitrescu ve Hurlin (2012))  Tüm konular teorik olarak anlatılacak ve stata uygulamaları yapılacaktır. Eğitim zoom üzerinden gerçekleştirilecektir.  

ÖN KOŞULLAR 

Eğitim için ön koşul bulunmamakla birlikte derslerin daha iyi anlaşılabilmesi için temel zaman serileri bilgisinin yanısıra "Stata Uygulamalı Panel Veri Analizi" ve "Stata Uygulamalı İleri Panel Veri Analizi" eğitimlerine katılınması tavsiye edilmektedir.    

EĞİTİM TARİHLERİ 

18, 19, 25 Mart 2023 (3 gün 18 saat)

09:00-12:00 ve 13:00-16:00

EĞİTİM ÜCRETİ 

2.200 ₺ (KDV Dahil)  

Alıcı adı: Omega Analiz Eğitim Yazılım Ve Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. 

IBAN: TR63 0011 1000 0000 0100 5709 14 

Banka adı: QNB Finansbank 

Ödemelerde açıklama kısmına adınız-soyadınız ve eğitimin adının (panel zaman serileri analizi) yazılması gerekmektedir.  

Kayıt formunu doldurmanız sizlerle iletişim kurabilmemiz açısından önemlidir, formu doldurup ücret ödendikten sonra kesin kaydınız gerçekleşmiş olacaktır.

Bu etkinliği paylaş

bottom of page