top of page

20 Eyl Çar

|

Online-20, 21, 22 Eylül 2023

Stata Uygulamalı İleri Panel Veri Analizi-Prof.Dr. Ferda Yerdelen Tatoğlu

Çok Boyutlu Panel Veri Modelleri, Gravity Modeller Heterojen Panel Veri Modelleri (MG, RC, SUR, CCE, AMG), Homojenlik Testleri (S, Δ), Birimler Arası Korelasyon Testleri (LM, CD). Eşanlı Panel Veri Modelleri, Panel SUR Dinamik Panel Veri Modelleri (GMM, Sistem GMM) Panel Logit, Probit ve Tobit

Saat ve Yer

20 Eyl 2023 09:30 – 22 Eyl 2023 15:30

Online-20, 21, 22 Eylül 2023

Bu Etkinlik Hakkında

EĞİTİMİN  TANIMI 

Yapılacak olan eğitimin amacı, katılımcılara panel veri ekonometrisi ile ilgili ileri düzey bilgiler vermektir. Bu eğitimin çok boyutlu, heterojen, eşanlı, dinamik ve nitel bağımlı değişkenli panel veri modellerini tahmin edebilme ve modellerde çıkan sorunlara doğru yaklaşabilme konularında etkin bir eğitim olması hedeflenmektedir. Eğitimin bitiminde katılımcılar, anlatılan konularda tüm kavramlara hakim, okuduğunu anlayabilecek ve makale yazabilecek düzeyde teorik ve uygulamalı donanıma sahip olacaktır.  EĞİTİMİN İÇERİĞİ Yuvalanmış ve Yuvalanmamış (Gravity) Çok Boyutlu Panel Veri Modelleri ve Tahmin Yöntemleri Heterojen Panel Veri Modelleri ve Tahmin Yöntemleri (Pesaran ve Smith MG, Swamy RC, Zellner SUR, Pesaran CCE, Eberhardt ve Teal AMG), Homojenlik Testleri ((Swamy S, Pesaran ve Yamagata Δ Testleri), Birimler Arası Korelasyon Testleri (Breusch Pagan LM (1980), Pesaran CD (2004)). Eşanlı Panel Veri Modelleri ve Tahmin Yöntemleri (İki Aşamalı ve Üç Aşamalı EKK), Görünürde İlişkisiz Regresyon (Panel SUR) Dinamik Panel Veri Modelleri ve Tahmin Yöntemleri (Anderson ve Hsiao, Arellano ve Bond GMM, Arellano ve Bover, Blundell Bond Sistem GMM), İçsellik Testleri, Araçların Geçerliliği İçin Testler, Otokorelasyon Testleri Nitel Bağımlı Değişkenli Panel Veri Modelleri (Logit, Probit), Sansürlü (Tobit) ve Kesikli Panel Veri Modelleri ve Tahmin Yöntemleri  

Tüm konular teorik olarak anlatılacak ve stata uygulamaları yapılacaktır. 

Eğitimde Stata 18 paket programı kullanılacak ve katılımcılara eğitim lisansı sağlanacaktır. 

Eğitim zoom üzerinden gerçekleştirilecektir.  

ÖN KOŞULLAR Eğitim için ön koşul bulunmamakla birlikte derslerin daha iyi anlaşılabilmesi ve statada uygulanabilmesi için temel ekonometri bilgisinin yanısıra "Stata Uygulamalı Panel Veri Analizi" eğitimine katılınması tavsiye edilmektedir.  

EĞİTİM TARİHLERİ 

20, 21, 22 Eylül 2023 (3 gün 15 saat)

09:30-12:00 ve 13:00-15:30

EĞİTİM ÜCRETİ 

1500 ₺ (KDV Dahil) 

Alıcı adı: Omega Analiz Eğitim Yazılım Ve Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. IBAN: TR63 0011 1000 0000 0100 5709 14 Banka adı: QNB Finansbank Ödemelerde açıklama kısmına adınız-soyadınız ve eğitimin adının (ileri panel veri analizi) yazılması gerekmektedir.  

Kayıt formunu doldurmanız sizlerle iletişim kurabilmemiz açısından önemlidir, formu doldurup ücret ödendikten sonra kesin kaydınız gerçekleşmiş olacaktır.

Bu etkinliği paylaş

bottom of page